Mapa Mince

WIENER PHILHARMONIKERČasopis Mince&Bankovky
Michal Mikulenka.

NEJČTENĚJŠÍ

Vysokohmotnostní mince

WIENER PHILHARMONIKER
Rakouská zlatá mince.

Investiční zlato je díky své schopnosti uchovávat vysokou hodnotu v malém objemu oblíbené prakticky po celém světě. Vedle poněkud uniformních slitků je dodáváno také ve formě ražených mincí. V tomto dílu seriálu, který mapuje nejslavnější investiční mince světa, se podíváme k našim jižním sousedům.

WIENER PHILHARMONIKER

Nejznámější evropskou investiční minci Wiener Philharmoniker razí od roku 1989 rakouská státní mincovna Münze Österreich AG. Sídlo mincovny se nachází v historické vídeňské budově, kterou nechal v první polovině devatenáctého století vystavět císař Ferdinand I. Tradice ražby na území rakouské metropole je však mnohem starší a sahá až do roku 1194, kdy se tam pod názvem Wiener Münze objevila první mincovní dílna. Současná Münze Österreich AG je zajímavá i tím, že razí měnu Evropské unie – euro. Zlatá mince s motivem jednoho z nejlepších světových hudebních těles, Vídeňské filharmonie, dosáhla veliké obliby i mimo Evropu. V roce 2008 se objevila také její stříbrná verze. Věhlas titulu podpořila rakouská mincovna výrobou mince o hmotnosti rovných 1000 trojských uncí, což je více než 31 kilogramů čistého zlata. Úctyhodný kotouč se brzy dočkal zápisu do Guinessovy knihy rekordů, stal se totiž největší zlatou mincí světa, než jej v roce 2008 překonal stokilogramový Maple Leaf z Royal Canadian Mint. (V současnosti patří prvenství tunové minci z australské Perth Mint). „Filharmonik“ však dodnes zůstává největší zlatou investiční mincí Evropy. V Rakousku vyrobili celkem patnáct kusů těchto rekordních mincí z ryzího zlata. Neobsahují tedy žádné příměsi, které by měnily jejich zabarvení ani fyzikální vlastnosti. Lícní straně vévodí Velké varhany ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu, sídla Vídeňské filharmonie. Motiv v horní části opisuje text REPUBLIK ÖSTERREICH, pod ním opak uvedena hmotnost a údaj o čistotě zlata (GOLD 999,9). Pro rubovou stranu vytvořil autor grafického návrhu Thomas Pesendorfer kompozici složenou z nástrojů Vídeňské filharmonie, kterou opisuje text WIENER PHILHARMONIKER. Tato zlatá investiční mince je nabízena ve velikostech 1/20 Oz, 1/10 Oz, 1/4 Oz, 1/2 Oz a 1 Oz.

www.mince-bankovky.cz • Šéfredaktor: Jakub Tureček • Periodicita: dvouměsíčník • Místo vydání: Praha • Evidenční číslo: MK ČR E 17777 • ISSN: 1214-6757