Úvodní stránka časopisu.
 
Můj účetNákupní košíkNová registrace
Vyhledávání
 

ARCHIV STARŠÍCH ČÍSEL ČASOPISU MINCE A BANKOVKY

Starší, vyprodaná čísla časopisu Mince a Bankovky jsou zařazena v.pdf formátu v archivu časopisu. Soubory je možné stáhnout pro soukromé s studijní účely. Jakékoliv jejich další komerční užití, zpřístupnění na internetu, nebo další veřejné šíření a využití není povoleno.

 Číslo 4 ročník 2008

Panovníkovo varování před nekvalitními penězi
Jak se anglický král Jiří II. snažil v Hannoverském knížectví zabránit dovozu cizích mincí

Před 250 lety zuřila Sedmiletá válka (1756–1763). Vzápětí po nástupu na trůn přepadl v roce 1740 teprve osmadvacetiletý pruský král Friedrich II. Slezsko a přivlastnil si jej. K udržení Slezska se musely uskutečnit tři války, jichž se kromě napadeného Rakouska zúčastnily také Francie, Rusko a po přechodnou dobu Velká Británie. K financování vojenských výdajů se na mnoha místech vybíraly daně a razily se mince s nízkým obsahem drahých kovů. Německá knížata se snažila vlastní země před vnikáním cizích méně kvalitních mincí chránit záplavou nařízení a hrozbou citelných pokut, což dokazuje nařízení Jiřího II., anglického krále a kurfiřta z Hannoveru, vydané dne 30. listopadu 1759. Nařízení mělo zamezit vnikání a oběhu cizích, nekvalitních mincí s nízkou ryzostí.

 Číslo 3 ročník 2008

Jiří Hána
Cesty ke groši

Jednoho z našich největších odborníků na grošové období české mince, jsme zastihli v Pivovarském muzeu v Plzni, kde si pan ředitel urval pár chvil, aby nám představil svou novou publikaci a pobavil se s námi o své největší vášni – o groších. Ing. Jiří Hána, Ph.D. byl osloven, když se začal zpracovávat velký mincovní nález Defurových Lažan v roce 1999. Ta myšlenka byla zpracovat onen nález a publikovat ho. A protože v Klatovském muzeu byly poměrně bohaté nálezové fondy, ukázalo se, že knihy vydají na celou edici. Vznikl tedy popis nálezu v Defurových Lažanech, jako suplementum přibyly Pražské groše Václava IV. Poté přišel soupis grošových nálezů do poloviny 15. století, a jeho poslední kniha je vlastně druhé suplementum k tomuto tématu.

Ražba zlatých mincí na území České republiky má staletou tradici. Přes první zlaté mince Jana Lucemburského ražené jako floreny a dukáty Karla IV. se dostaneme k dukátům s nejznámějším českým motivem, obrazem Sv. Václava. Nové zlaté mince vydávané ČNB si můžete prohlédnout a zakoupit na těchto stránkách.

  ČTĚTE S NÁMI:

SOUTĚŽ DUKÁT ROKU
ČASOPIS
ČASOPIS ON-LINE
PŘEDPLATNÉ
INZERCE
AKTUÁLNĚ
PŘIPRAVUJEME
ARCHIV
REDAKCE


 
DOPORUČUJEME:
 
 style=

 

REDAKCE:

Časopis Mince & Bankovky
budova KB
Mostecká 364
755 01 Vsetín

e-mail   : info@mince-bankovky.cz
telefon  : 575 755 555
fax.       : 222 322 244

 
 


Z naší nabídky vybíráme:

Transformers - Optimus Prime 1 Oz Ag Proof Tuvalu
Stříbrná mince špičkové kvality, kolorovaná.

Autor: Raphael Maklouf
Emitent: Tuvalu
© Hasbro

Mince a Bankovky | Aktuální číslo časopisu | Připravujeme | Archiv | Přehled stránek | Inzerce | RedakcePředplatné | Tisk | Nahoru | Zpět

www.Mince-Bankovky.cz - Časopis pro sběratele mincí a bankovek ©2014 Zlaté Mince - Numismatika

Našli jste na této stránce chybu? Napište nám!
Napište nám Vaše návrhy, rady, doporučení!
Hledáte další informace?